Barwniki do jajek

Dodano: 2010-03-09
W Laboratorium analitycznym o/z Barwników i Produktów Organicznych w Zgierzu przebadano dziewięć zestawów barwników do jajek. Wyniki uzyskanych badań były zaskakujące... Żaden z deklarowanych przez producenta komponentów nie występował w badanych preparatach jako główny składnik barwny. Wszystkie barwniki, dopuszczone do stosowania w produktach spożywczych były tylko domieszkami, natomiast głównymi substancjami barwnymi okazały się barwniki włókiennicze!

icon pdf page Barwniki do jaj

Analizie poddano produkty zarówno firm polskich jak i zagranicznych. Stosując dostępne metody chromatografii cienkowarstwowej i bibułowej zidentyfikowano, jakie barwniki wchodzą w ich skład. Produkty miały różne postaci handlowe, od zwykłych proszków najczęściej dostępnych na rynku poprzez gotowe roztwory, tabletki, a nawet bibułki nasączone barwnikami.

Wnioski z badań przeprowadzonych w Laboratorium w Zgierzu nie są niestety zadowalające. Okazuje się, że nawet na polu barwników spożywczych do barwienia jajek nie można do końca ufać producentom. Na dziewięć przebadanych zestawów, sześć jest zgodnych z deklaracją producenta i zawiera wyłącznie barwniki wyselekcjonowane i dopuszczone do barwienia żywności. W przypadku trzech niezgodnych najbardziej zaskakujący jest fakt, że zamiast barwników spożywczych dopuszczonych do kontaktu z żywnością producent sprzedaje barwniki włókiennicze, które nie są do takich zastosowań dopuszczone. Wykryte barwniki włókiennicze to barwniki syntetyczne bezpośrednie   przeznaczone do barwienia bawełny i kwasowe do barwienia wełny i poliamidu.

Barwienie jaj wielkanocnych jest zwyczajem przekazywanym od pokoleń. Uważano, że pisanki przechowywane w domu przynoszą radość, chronią od nieszczęść i klęsk żywiołowych. Od lat upraszczamy sobie ten zwyczaj, stosując do barwienia gotowe barwniki dostępne na rynku. Tylko, że niektóre jajka wybarwione barwnikami włókienniczymi mogą zamiast radości i zdrowia przynieść nam kłopoty. Może więc wrócimy do cebuli, cynamonu i wosku?

Więcej informacji można znaleźć w dokumencie pdf zamieszczonym poniżej.

Szczegółowe informacje: Instytut Inżynierii Materiałów Polimerowych i Barwników

Oddział Zamiejscowy Barwników i Produktów Organicznych w Zgierzu

tel: +48(42) 716-46-61

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.